Odsłonięte szyjki zębowe – przyczyny, objawy, leczenie

Dentysta Recz

Zachodniopomorskie

Odsłonięte szyjki zębowe to popularny problem. Dają nieprzyjemne objawy i grożą rozwojem poważnych chorób, zaś w spokoju nawet utratą zębów. Niezależnie z przyczyny tej chorobie, należy się nią zdobyć i zastosować środki zaradcze.

Dentysta Międzyzdroje

Obnażanie szyjek zębowych to efekt „odwoływania się” czy i „obniżania” dziąseł. Nie dzieje się toż z dnia na dzień, ale proces tenże istnieje nieodpowiedni dla stanu przyzębia. Trzeba zgłosić się do periodontologa, który diagnozuje problem – bada winy i zaleca optymalne postepowanie.
Przyczyny odsłaniania szyjek zębowych

wybielanie zębów ibright
wybielanie zębów ibright

Przyczyn pewno stanowić sporo, choć najczęstsze spośród nich to wiek pacjenta, a jeszcze nieprawidłowa higiena jamy ustnej.

zobacz również Ionic White

Niestety, kłopoty z przyzębiem to niemal efekt naturalny, połączony ze starzeniem się organizmu. Zapoznawanie się szyjek zębowych u osób po pięćdziesiątce czy sześćdziesiątce nie jest jak dziwnym. Co dobre, częściej rzecz dotyczy mężczyzn niż kobiet.

Niezależnie z wieku, przyczyną problemu jest często również higiena. Również ta zła (niedoczyszczanie zębów, gromadzący się na nich osad, zbyt rzadko zmieniana szczoteczka etc.), jak i taż przesadna (częste mycie zębów twardą szczoteczką przy stosowaniu złej techniki szczotkowania) mogą przyczyniać się do odsłaniania szyjek zębowych.
„Zanik dziąseł” (w sukcesie odkładania się płytki nazębnej i czekania kamienia) powoduje również palenie papierosów.
„Cofanie” czy i „rzucanie się” dziąseł to niekiedy proces będący produktem wad zgryzu i nierównomiernie obciążonych spośród tego warunku zębów.
Za obnażanie szyjek może odpowiadać czasami chorobliwe zgrzytanie zębami (bruksizm).
Przyczyną problemu jest również zła dieta, niedożywienie, awitaminoza (niedobór witamin).
Dodatkowo, niektóre choroby ogólnoustrojowe generują kłopoty z przyzębiem (cukrzyca).

Objawy odkrytych szyjek zębowych

Zdrowe przyzębie charakteryzuje się różowymi dziąsłami, które szczelnie otaczają ząb u nasady, dobrze przylegając do jego korony. Szyjki nie są odkryte, nie tworzą kieszonek dziąsłowych (szczelin pomiędzy zębem, a dziąsłem). Gdy świecą się szyjki zębowe, pojawiają się charakterystyczne symptomy.

Nadwrażliwość zębów na zimno, ciepło, a więcej na upojny i kwaśny smak też na kontakt to jedyny objaw obnażonych szyjek zębowych. Znajduje się jej przy spożywaniu posiłków czy piciu napojów o właściwym zapachu i temperaturze, jak zaś w stosunku z zimnym powietrzem, podczas szczotkowania zębów etc. Uczucie jest złe, używa się chwilowy, ale przeszywający ból.
W przypadku odsłoniętych szyjek zębowych uważa się niekiedy (w trakcie mycia zębów) krwawienie dziąseł.
Obnażenie szyjki zębowej można zazwyczaj i zobaczyć. Odsłonięta akcję jest głupsza z reszty zęba.

Leczenie odsłoniętych szyjek zębowych

Leczenie chce z podstawy powstania problemu, a oraz z zaawansowania choroby. Zazwyczaj wprowadza się jednak z zabiegów higienizacyjnych.

Piaskowanie i skaling to wczesne szczeble w leczeniu odsłoniętych szyjek. Zabiegi robi się w gabinecie stomatologicznym w obiektu usunięcia płytki nazębnej i kamienia, aby zahamować (spowolnić) rozwój choroby. Profilaktycznie wydaje się je co pół roku.

Potrzebna pewno żyć ponad zmiana nawyków higienicznych. Przy odsłoniętych szyjkach zębowych wykorzystuje się miękkich szczoteczek. Droga istnieje same technika szczotkowania – czyści się zęby ruchem wymiatającym (zazwyczaj w obrotu od dziąsła) Dobrze jest stosować irygatory i/lub szczoteczki soniczne, jakie nie dopuszczają do przechowywania się osadu nazębnego.

Dentysta Międzyzdroje

Warto zaopatrzyć się zarówno w znaczące preparaty do higieny i pielęgnacji jamy ustnej. W przypadku nadwrażliwości zębów nie powinno się używać past wybielających (ścierających). Trzeba wybierać te do zębów nadwrażliwych, z fluorem. Odpowiedzialne są także specjalne preparaty ochronne, które wspomagają remineralizację szkliwa.
Profilaktycznie, by nie narażać się na ból, najlepiej unikać trudnego i przyjaznego, a jeszcze słodkich napojów, owoców cytrusowych, słodyczy… Codzienną dietę należy wzbogacić w witaminy a minerały.
Czasami wskazane jest rozpoczęcie leczenia ortodontycznego, aby przyzębie funkcjonowało dobrze.
W wybranych przypadkach pojedyncze szyjki zębowe kryje się materiałem kompozytowym.
W zaawansowanych stadiach choroby zabieg chirurgiczny jest optymalnym rozwiązaniem. Pokrywa się wówczas odsłonięte szyjki zębowe tkanką czerpaną z podniebienia.

Źródło artykułu Odsłonięte szyjki zębowe

Dentysta Międzyzdroje

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments